Двигун ВАЗ-2106

Загальна будова автомобіля » Двигун ВАЗ-2106

Двигун ВАЗ-2106

Двигун ВАЗ-2106
Двигун ВАЗ-2106

На автомобіль встановлюється бензиновий, чотиритактний, чотирициліндровий, рядний, восьмиклапанний двигун, з верхнім розташуванням розподільного валу. Система харчування - карбюраторна. Порядок роботи циліндрів: 1-3-4-2, відлік - від шківа колінчастого вала.

Двигун ВАЗ-2103 відрізняється від двигуна ВАЗ-2106 меншим діаметром циліндрів (76 мм проти 79) і, відповідно, блоком циліндрів, розміром поршнів і поршневих кілець, а також прокладкою головки блоку циліндрів. Головки блоку у обох двигунів однакові і їх деталі взаємозамінні. Циліндри двигунів розташовані вертикально в один ряд і об'єднані в блок. Зверху на нього встановлюється загальна для всіх циліндрів головка блоку. Знизу блок циліндрів закритий сталевим штампованим піддоном, який одночасно служить ємністю для масла.

Поршні мають два компресійних і одне маслоз’ємне кільце. Колінчастий вал обертається в п'яти опорах в блоці циліндрів. Від шківа на його передньому кінці клиноремінною передачею приводяться в обертання генератор і насос охолоджуючої рідини, розташовані з правого боку двигуна.

У передній частині двигуна знаходиться привід розподільного валу і валика приводу допоміжних агрегатів: розподільника запалювання, паливного і масляного насосів. Привід здійснюється дворядної втулочно-роликового ланцюгом.

З правого боку двигуна, крім генератора, розміщені випускний колектор, стартер і впускний трубопровід з карбюратором і повітряним фільтром. З лівого боку знаходиться масляний фільтр.

Для установки двигуна в зборі з коробкою передач і зчепленням застосована трьохточична схема підвіски. Дві передні опори знаходяться по обидві сторони блоку циліндрів і кріпляться до поперечини передньої підвіски автомобіля. Задня опора розташована на коробці передач і спирається на поперечину, закріплену під підлогою кузова.

Еластичні подушки передніх опор складаються з гуми з при вулканізованими сталевими шайбами і болтами кріплення. Для збільшення жорсткості опор в центральному отворі подушок знаходяться пружини, що спираються на ізолюючі кільця, а для пом'якшення ударів всередині пружин розташовані резинометалеві буфери. Подушки кріпляться до кронштейнів за допомогою проміжних пластин. Права подушка охороняється від нагріву з боку приймальної труби глушників захисним кожухом.

Задня опора також резинометалеві, вона складається з трьох сталевих пластин з розділяє їх гумою. Середня пластина кріпиться до коробки передач, а зовнішні - до поперечки задньої підвіски двигуна. Між полицями поперечки ставляться сталеві дистанційні втулки, що охороняють полки від деформації при затягуванні болтів кріплення.

Блок циліндрів виготовляється методом лиття із спеціального високоміцного чавуну. Отвори під циліндри розточується безпосередньо в блоці і додаткові вставки (гільзи) в циліндрах не застосовуються. Для отримання спеціального профілю та чистоти поверхні циліндри хонінгуются. По діаметру циліндри поділяються на 5 класів через 0,01 мм, що позначаються латинськими літерами A, B, C, D і E. Клас кожного циліндра маркірується на нижній площині блоку циліндрів.

Отвори під корінні підшипники колінчастого вала розточується в зборі з кришками підшипників. Тому вони невзаємозамінні ні між собою, ні з кришками інших блоків циліндрів. Щоб не переплутати кришки, на них робиться маркування. Кришки підшипників кріпляться до блоку циліндрів болтами, заміна яких на будь-які інші неприпустима.

Валик приводу допоміжних агрегатів обертається у двох втулках, запресованих в блок циліндрів. Передня втулка сталеалюмінієвих, а задня - металокерамічна, бронзографітна. У запасні частини поставляються втулки номінального і ремонтного розмірів зі зменшеним на 0,3 мм внутрішнім діаметром.

Поршні відлили з алюмінієвого сплаву. Зовнішня поверхня поршня для поліпшення її припрацювання до стінок циліндра покрита тонким шаром олова. Для компенсації нерівномірного теплового розширення спідниця поршня має складну форму. По висоті вона конічна, а в поперечному перерізі овальні. Тому вимірювати діаметр поршня необхідно тільки в площині, перпендикулярної поршневому пальцю і на відстані 52,4 мм від днища поршня.

По зовнішньому діаметру поршні (так само як і циліндри) поділяються на п'ять класів: А, В, С, D і Е через 0,01 мм, а по діаметру отвору під поршневий палець - на три категорії через 0,004 мм. Категорія вказується фарбою на торці (перша - синя, друга - зелена, третя - червона). Клас поршня (латинська буква) і категорії (цифра) маркуються на днище поршня.

У запасні частини поставляються поршні класів A, C, E, яких цілком достатньо для підбору поршня до будь-якого циліндру, так як поршні і циліндри розбиті на класи з деяким перекриттям розмірів.

Отвір під поршневий палець зміщений від осі симетрії на 5 мм в праву сторону двигуна. Тому на поршні є мітка у вигляді букви П для правильного орієнтування поршня в циліндрі. Мітка повинна бути звернена в бік передньої частини двигуна.

З 1986 р. поршні ремонтних розмірів для всіх моделей двигунів ВАЗ виготовляються зі збільшеним на 0,4 і 0,8 мм зовнішнім діаметром. До 1986 р. поршні ремонтних розмірів для двигуном 2103 і 2106 випускалися зі збільшенням на 0,4; 0,7 і 1,00 мм. Поршні двигунів 2103 і 2106 розрізняються лише розміром (діаметром).

Поршневі кільця виготовлені з чавуну. Верхнє компресійне кільце з бочкообразної хромованою зовнішньою поверхнею. Нижня компресійне кільце скребкового типу, фосфатовані.

Поршневі пальці запресовуються у верхню головку шатуна і вільно обертаються в бобишках поршня. По зовнішньому діаметрі пальці розбиті на три категорії через 0,004 мм. Категорія пальця маркується на його торці відповідним кольором: 1-я - синім, 2-я - зеленим і 3-я - червоним.

Шатун сталевий, кований. Нижня головка шатуна роз'ємна, в ній встановлюються шатунні вкладиші. Шатун обробляється разом з кришкою і тому вони невзаємозамінні з кришками інших шатунів. Щоб при збірці не переплутати кришки шатунів, на шатуні і його кришці (збоку) є клеймо номера циліндрів, у який вони встановлюються. При складанні цифри на шатуне і кришці повинні знаходитися на одній стороні.

Колінчастий вал відлитий з високоміцного чавуну і має п'ять опорних (корінних) шийок, загартованих струмом високої частоти на глибину 2-3 мм. У задньому кінці колінчастого вала є гніздо, куди вставляється підшипник ведучого валу коробки передач. Мастильні канали в шийках колінчастого вала закриті ковпачковими заглушками, які запресовані і для надійності зачеканених в трьох точках.

Для продовження терміну служби колінчастого вала передбачена можливість перешліфовки шийок колінчастого вала при зносі або пошкодженні їх поверхонь. Шліфуванням діаметри шийок зменшуються на 0,25; 0,5; 0,75 і 1,00 мм.

Осьове переміщення колінчастого вала обмежено двома завзятими півкільцями, установлених у блоці циліндрів по обидві сторони заднього корінного підшипника. З передньої сторони підшипника ставиться сталевоалюмініве півкільце, а з задньої - металокерамічне (жовтого кольору).

Вкладиші корінних і шатунних підшипників тонкостінні, біметалеві, сталевоалюмінієі. Вкладиші для 1, 2, 4 і 5-го корінних підшипників мають на внутрішній поверхні канавку (з 1987 р. нижні вкладиші цих підшипників встановлюються без канавки). Вкладиші центрального корінного підшипника відрізняються від інших вкладишів відсутністю канавки на внутрішній поверхні і більшою шириною. Всі вкладиші шатунних підшипників без канавок, однакові і взаємозамінні. Ремонтні вкладиші виготовляються збільшеної товщини під шийки колінчастого валу, зменшені на 0,25; 0,5; 0,75 і 1 мм.

Маховик відливається з чавуну і має сталевий напресованим зубчастий вінець для пуску двигуна стартером. Маховики взаємозамінні, оскільки балансуються окремо від колінчастого вала. Центрується маховик з колінчастим валом переднім підшипником ведучого вала коробки передач.

Маховик кріпиться до фланця колінчастого вала шістьма болтами, під які підкладається одна спільна шайба. Замінювати ці болти будь-якими іншими неприпустимо.

1 - шків колінчастого валу;
2 - ремінь приводу генератора;
3 - передня манжета колінчастого вала;
4 - ланцюг приводу розподільного валу;
5 - тарілка пружини;
6 - напрямна втулка;
7 - клапан;
8 - внутрішня пружина;
9 - зовнішня пружина;
10 - пружина важеля;
11 - регулювальний болт;
12 - важіль приводу клапана;
13 - розподільний вал;
14 - кришка маслозаливної горловини;
15 - кришка головки блоку циліндрів;
16 - свічка запалювання;
17 - головка блоку циліндрів;
18 - маховик;
19 - задня манжета колінчастого вала;
20 - датчики тиску масла;
21 - поршень;
22 - покажчик рівня масла;
23 - маслозливна пробка;
24 - шатун;
25 - піддон картера;
26 - валик приводу допоміжних агрегатів;
27 - колінчастий вал.

Цілком можливо, що Вам буде цікаво переглянути наступні публікації:
Система живлення двигуна ВАЗ-2106
Карбюратор ВАЗ-2106
Система охолодження двигуна ВАЗ-2106


Категорія: Двигун | Переглядів: 7249
Меню

Пошук по сайту

Категорії

Загальна будова автомобіля [13]
Двигун [11]
Кривошипно-шатунний механізм [9]
Газорозподільний механізм [8]
Система охолодження двигуна [12]
Система мащення двигуна [10]
Система живлення двигуна [28]
Паливна система двигуна [9]
Прилади системи живлення дизельного двигуна [8]
Акамуляторні батареї [4]
Генератор і реле-регулятор [7]
Запалювання [20]
Звуковий сигнал [4]
Контрольно-вимірювальні прилади [6]
Освітлення на автомобілі [10]
Зчеплення [14]
Коробка передач [33]
Ходова частина автомобіля [36]
Автомобільні шини [6]
Рульове керування [14]
Гальмівна система [19]
Додаткове обладнання [11]
Експлуатація і обслуговування автомобіля [3]
Цікаві статті [10]
ВАЗ 2101
ВАЗ 2105
ВАЗ 2106
ВАЗ 2110
ВАЗ 21213
ГАЗ 3110
ЗАЗ 968М
ІЖ 2126
Daewoo Lanos

Історія автомобіля

Статистика

Використання матеріалів дозволяеться тільки при наявності активного посилання на сайт Auto-sto.com
Хостинг від uCoz - Користувач
Формула 1 - Україна: 1 ст. 2 ст. 3 ст. 4 ст. 5 ст. 6 ст. - Будова автомобіля